6 починати и 88 нови случаи на Ковид-19 во земјава

Facebook
Twitter
Email
Print

 

 

Во последните 24 часа се направени 1507 тестирања, а регистрирани се 88 нови случаи на ковид-19 во:

 

-Скопје 23

-Куманово 8

-Дебар 2

-Штип 10

-Прилеп 3

-Тетово 2

-Струга 11

-Велес 2

-Битола 3

-Охрид 8

-Кавадарци 1

-Гостивар 4

-Струмица 1

-Македонски Брод 4

-Виница 2

-Свети Николе 2

-Кичево 2

 

Починати се 6 лица, две пациентки од Скопје , пациент од Куманово, пациент од Гостивар, пациент од Тетово и пациент од Штип.

 

Денеска Институтот за јавно здравје регистрира 113 оздравени пациенти од:

 

-Скопје 57

-Дебар 1

-Штип 11

-Прилеп 8

-Тетово 11

-Велес 1

-Гостивар 2

-Кочани 4

-Демир Хисар 1

-Свети Николе 10

-Кичево 2

-Ресен 5

 

Досега во земјата се направени вкупно 108384 тестирања на ковид -19. Денеска нема тестирања во рамките на скринингот.

 

Вкупната бројка на ковид дијагностицирани во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 11289, бројката на оздравени пациенти е 7221, на починати е 511, а во моментов бројот на активни случаи во земјата изнесува 3557.

 

 

 

Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа, што се однесува на текст фотографија видео без дозвола од редакцијата на ИНФО КОМПАС.

Можеби ќе ве интересира

Следете не на facebook

 

Вашата поддршка многу ни значи