Регистрирани се 113 нови случаи на ковид-19 во Македонија – починаа 6 лица

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on email
Email
Share on print
Print

 

 

Во последните 24 часа се направени 1543 тестирања, а регистрирани се 113 нови случаи на ковид-19 во:

 

-Скопје 35
-Куманово 12
-Штип 23
-Прилеп 1
-Тетово 5
-Струга 1
-Битола 7
-Охрид 6
-Гостивар 15
-Кочани 2
-Пробиштип 1
-Демир Хисар 2
-Македонски Брод 1
-Валандово 1
-Виница 1

 

Починати се 6 лица, три пациенти од Скопје, пациент од Куманово, пациент од Струга и пациент од Охрид.

 

Денеска Институтот за јавно здравје регистрира 259 оздравени пациенти од:

 

-Скопје 103
-Куманово 13
-Дебар 1
-Штип 75
-Тетово 31
-Битола 2
-Кавадарци 2
-Гостивар 19
-Кочани 2
-Пробиштип 2
-Демир Хисар 1
-Кратово 2
-Свети Николе 4
-Ресен 2


Досега во земјата се направени вкупно 109946 тестирања на ковид -19. Денеска нема тестирања во рамките на скринингот.

 

Вкупната бројка на ковид дијагностицирани во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 11399, бројката на оздравени пациенти е 7480, на починати е 517, а во моментов бројот на активни случаи во земјата изнесува 3402.

 

 

 

 

 

Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа, што се однесува на текст фотографија видео без дозвола од редакцијата на ИНФО КОМПАС.

Можеби ќе ве интересира

Следете не на facebook

 

Вашата поддршка многу ни значи