Прилепчанките Петреска и Настовска „згазија“ се пред себе на Пелистер – прво и трето место

Викендов на Пелистер за прв пат во рамките на „Bitola Outdoor festival“ се одржа „Pelister Ultra Trail“. На трката „Big Lake Trail“ до должина од 18 км. и 1170D+ во женска конкуренција првото место го освои Талија Петреска од прилепски „Златоврв“, а третото место прилепчанката Ивана Настовска, исто од „Златоврв“. Второто место го освои Марија Пеликан.

 

Инаку „Pelister Ultra-Trail“ е меѓународен настан организиран од ПСК Димитар Илиевски Мурато кој се оддржува во најстариот Национален парк во Македонија, Националниот парк Пелистер. Во рамки на „Pelister Ultra Trail“ имаше 3 трки : „Big Lake Trail“ долга 18 км, „Molika Trail“ долга 31 км, и „Pelister Ultra Trail“ со должина до 61 км.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа, што се однесува на текст, фотографија и видео, без дозвола од редакцијата на ИНФО КОМПАС.