Прилепчанките Петреска и Настовска „згазија“ се пред себе на Пелистер – прво и трето место

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on email
Email
Share on print
Print

Викендов на Пелистер за прв пат во рамките на „Bitola Outdoor festival“ се одржа „Pelister Ultra Trail“. На трката „Big Lake Trail“ до должина од 18 км. и 1170D+ во женска конкуренција првото место го освои Талија Петреска од прилепски „Златоврв“, а третото место прилепчанката Ивана Настовска, исто од „Златоврв“. Второто место го освои Марија Пеликан.

 

Инаку „Pelister Ultra-Trail“ е меѓународен настан организиран од ПСК Димитар Илиевски Мурато кој се оддржува во најстариот Национален парк во Македонија, Националниот парк Пелистер. Во рамки на „Pelister Ultra Trail“ имаше 3 трки : „Big Lake Trail“ долга 18 км, „Molika Trail“ долга 31 км, и „Pelister Ultra Trail“ со должина до 61 км.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа, што се однесува на текст фотографија видео без дозвола од редакцијата на ИНФО КОМПАС.

Можеби ќе ве интересира

Следете не на facebook

 

Вашата поддршка многу ни значи