Тројца починати и нови 115 заразени со ковид 19

 

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 1.825 тестирања, а регистрирани се 115 нови случаи на Ковид-19 во: Скопје – 32, Куманово – 7, Дебар – 8, Штип – 14, Прилеп – 2, Тетово – 10, Велес – 2, Охрид – 3, Гостивар – 11, Гевгелија – 3, Крива Паланка – 3, Кочани – 1, Пробиштип – 1, Берово – 8, Делчево – 3, Свети Николе – 4 и Кичево – 3.

 

Денеска Институтот за јавно здравје регистрира 225 оздравени пациенти од: Скопје – 146, Куманово – 15, Штип – 5, Прилеп – 2, Тетово – 10, Струга – 1, Битола – 10, Охрид – 1, Кавадарци – 3, Гостивар – 10, Струмица – 6, Радовиш – 1, Пробиштип – 3, Демир Хисар – 3, Валандово – 1, Виница – 1, Кичево – 5 и Неготино – 2.

 

Починати се три лица, двајца пациенти од Скопје на 62 и 68 години и еден пациент од Струга на 68 години, сите во болнички услови.

 

Вкупната бројка на ковид-дијагностицирани во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 13.308, бројката на оздравени пациенти е 9.977, на починати е 557, а во моментов бројот на активни случаи во земјата изнесува 2.774.

 

Денеска се регистрира еден контролен тест од вчера, а според завршените епидемиолошки анализи во моментов дистрибуцијата по градови е следна:

 

• Скопје 5588, активни 833

• Куманово 1331, активни 294

• Дебар 236, активни 76

• Штип 1092, активни 252

• Прилеп 384, активни 51

• Тетово 1171, активни 160

• Струга 530, активни 136

• Велес 251, активни 29

• Битола 187, активни 52

• Охрид 321, активни 64

• Кавадарци 164, активни 95

• Гостивар 700, активни 298

• Гевгелија 34, активни 16 (7 лица од ПЕ Гевгелија се жители на Дојран, 8 на Богданци)

• Струмица 55, активни 20

• Крива Паланка 35, активни 10

• Радовиш 38, активни 9

• Крушево 16, активни 1

• Кочани 130, активни 29

• Пробиштип 73, активни 18

• Демир Хисар 60, активни 30

• Македонски Брод 65, активни 36

• Пехчево 8, активни 2

• Берово 26, активни 17

• Валандово 7, активни 0

• Виница 61, активни 41

• Делчево 23, активни 18 (6 лица од ПЕ Делчево се од Македонска Каменица)

• Кратово 16, активни 2

• Свети Николе 269, активни 60

• Кичево 254, активни 113

• Ресен 146, активни 1

• Неготино 37, активни 11 (10 лица од ПЕ Неготино се жители на Демир Капија)

 

Направените 1825 теста се преку: ИЈЗ-415, ЦЈЗ Скопје – 24, Авицена-216, Биотек – 399, МАНУ – 76, Жан Митрев (Филип Втори) – 320, Систина со PCR-метода -261, Судска медицина – 15, ЦЈЗ Битола – 71, Инфективна клиника – 10, ГАК – 18, лаборатории од странство – 0. Досега во земјата се направени вкупно 134.318 тестирања на Ковид -19. Денеска нема тестирања во рамките на скринингот.

 

На Инфективната клиника во изминативе 24 часа примени се 5 пациенти. Вкупно се хоспитализирани 78 пациенти. На кислородна поддршка се 40 пациенти, нема на механичка вентилација.

 

Во болницата во Козле се хоспитализирани 19 возрасни пациенти позитивни на Ковид-19, 5 деца позитивни и 1 дете суспектно на вирусот.

 

Во ГОБ „8 Септември“ примени се 5 нови, вкупно хоспитализирани се 69 пациенти. На респираторна машина се 4 пациенти.

 

Во болницата во Битола се хоспитализирани 19, а во болницата во Штип се хоспитализирани 35 пациенти. На инфективните одделенија во Тетово, Охрид, Велес, Куманово, Прилеп, Гостивар, Струмица и Струга се хоспитализирани 123 пациенти – позитивни и сомнителни на Ковид-19.

 

 

 

 

 

Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа, што се однесува на текст фотографија видео без дозвола од редакцијата на ИНФО КОМПАС.

Можеби ќе ве интересира

Следете не на facebook

 

Вашата поддршка многу ни значи