41 метален сандак со муниција откриени во нива во Струшко

 

Во струшко, вчера на нива меѓу селата Франгово и Калишта, пронајдени се 138 гранати за рачен фрлач, 41 метален сандак со муниција со калибар 7,62 и 12,7 милиметри, 30 испукувачи РПГ, 130 полнења за гранати и 760 парчиња куршуми со калибар 20 милиметри.

 

За настанот е известено Основното јавно обвинителство од Струга и Дирекцијата за заштита и спасување.

 

Оружјето е пронајдено по претходно собрани оперативни сознанија.

 

Се преземаат мерки и активности за расчистување на истиот.

 

 

 

 

 

Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа, што се однесува на текст, фотографија и видео, без дозвола од редакцијата на ИНФО КОМПАС.