41 метален сандак со муниција откриени во нива во Струшко

Facebook
Twitter
Email
Print

 

Во струшко, вчера на нива меѓу селата Франгово и Калишта, пронајдени се 138 гранати за рачен фрлач, 41 метален сандак со муниција со калибар 7,62 и 12,7 милиметри, 30 испукувачи РПГ, 130 полнења за гранати и 760 парчиња куршуми со калибар 20 милиметри.

 

За настанот е известено Основното јавно обвинителство од Струга и Дирекцијата за заштита и спасување.

 

Оружјето е пронајдено по претходно собрани оперативни сознанија.

 

Се преземаат мерки и активности за расчистување на истиот.

 

 

 

 

 

Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа, што се однесува на текст фотографија видео без дозвола од редакцијата на ИНФО КОМПАС.

Можеби ќе ве интересира

Следете не на facebook

 

Вашата поддршка многу ни значи