Започна ликовната колонија Дрен 2020 – учесниците ќе творат во сопствените ателјеа

 

 

Започна годинашното издание на ликовната колонија Дрен 2020, што ЦК „Марко Цепенков“ ја реализира со поддршка на Министерството за култура.

 

Заради пандемијата од корона вирусот уметниците – учесници на колонијата ќе творат во сопствените ателјеа.  Практично со тоа на физичка дистанца ќе се реализира 12- та по ред колонија Дрен.

 

Платната и боите веќе се доставени до уметниците.

 

Делата што ќе бидат насликани ќе бидат претставени на изложба во ликовната галерија.

 

Годинашни учесници на колонијата:

 

 

1.Беди Ибрахим – Скопје

2.Мирко Вујисиќ – Скопје

3.Драган Најденовски – Битола

4.Тони Чатчески – Прилеп

5.Микица Трујкановиќ – Скопје

6.Марија Стојаноска Петковски – Скопје

7.Владимир Темков – Кавадарци

8.Мирјана Крстева Масети – Гевгелија

9.Марјан Стојаноски – Прилеп

10.Жани Гелевска – Скопје

11.Ангел Коруновски – Велес

12.Александра Димитрова – Кочани

13.Тамара Танкоска – САД

 

 

 

 

 

Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа, што се однесува на текст фотографија видео без дозвола од редакцијата на ИНФО КОМПАС.

Можеби ќе ве интересира

Play Video

Следете не на facebook

 

Вашата поддршка многу ни значи