7 починати, 89 нови случаи и 215 оздравени пациенти во Македонија

Facebook
Twitter
Email
Print

 

 

Во последните 24 часа се направени 1.529 тестирања, а регистрирани се 89 нови случаи со ковид-19.

Новозаразените се во: Скопје-39, Куманово-10, Дебар-1, Штип-4, Прилеп-8, Тетово-1, Струга-3, Битола-1, Охрид-4, Кавадарци-3, Гостивар-2, Струмица-1, Крива Паланка-1, Кочани-1, Македонски Брод-1, Пехчево-1, Берово-3, Валандово-1, Делчево-2, Кичево-2.

Починати се седум пациенти, од кои тројца од Скопје (72 г., 84 г. и 65 г.), еден од Прилеп (65 г.), еден од Тетово (62 г.), еден од Гостивар (74 г.) и еден од Кичево (58 г.). Сите се починати во болнички услови.

Институтот за јавно здравје регистрира 215 оздравени пациенти од: Скопје-72, Штип-18, Прилеп-2, Тетово-1, Струга-4, Битола-8, Охрид-1, Кавадарци-22, Гостивар-19, Гевгелија-3, Кочани-9, Пробиштип-1, Демир Хисар-8, Македонски Брод-13, Виница-5, Делчево-1, Свети Николе-13, Кичево-12, Ресен-1, Неготино-2.

Вкупната бројка на дијагностицирани со ковид во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 14.004, бројката на оздравени пациенти е 10.722, на починати е 585, а во моментов бројот на активни случаи во земјата изнесува 2.697. Денес се евидентира еден контролен од вчерашната статистика, а според завршените епидемиолошки анализи во моментов дистрибуцијата по градови е следна:

• Скопје 5.821, активни 847

• Куманово 1.420, активни 371

• Дебар 243, активни 78

• Штип 1.119, активни 214

• Прилеп 435, активни 92

• Тетово 1.202, активни 179

• Струга 553, активни 59

• Велес 265, активни 26

• Битола 199, активни 41

• Охрид 331, активни 30

• Кавадарци 173, активни 71

• Гостивар 761, активни 269

• Гевгелија 42, активни 21 (7 лица од ПЕ Гевгелија се жители на Дојран, 9 на Богданци)

• Струмица 59, активни 21

• Крива Паланка 39, активни 11

• Радовиш 41, активни 12

• Крушево 16, активни 0

• Кочани 138, активни 25

• Пробиштип 78, активни 19

• Демир Хисар 60, активни 17

• Македонски Брод 70, активни 20

• Пехчево 15, активни 9

• Берово 50, активни 41

• Валандово 8, активни 1

• Виница 64, активни 36

• Делчево 46, активни 40 (10 лица од ПЕ Делчево се од Македонска Каменица)

• Кратово 16, активни 1

• Свети Николе 281, активни 58

• Кичево 268, активни 75

• Ресен 146, активни 0

• Неготино 45, активни 13 (10 лица од ПЕ Неготино се жители на Демир Капија)

Направените 1.529 теста се преку: ИЈЗ-302, ЦЈЗ Скопје-25, Авицена-205, Биотек-249, МАНУ -81, Клиника „Жан Митрев“-258, Систина со PCR метода -287, лабораторија Лаор –69, ЦЈЗ Битола-32, Инфективна клиника-9, ГАК-12. Досега во земјата се направени вкупно 143.687 тестирања на ковид -19. Нема тестирања во рамките на скринингот.

На Инфективната клиника во изминативе 24 часа примени се осум пациенти. Вкупно се хоспитализирани 80 пациенти од кои на кислородна поддршка се 54, нема пациенти на механичка вентилација.

Во болницата во Козле се хоспитализирани 18 возрасни пациенти позитивни на Ковид-19, седум позитивни деца, една мајка и едно дете суспектни на вирусот.

Во ГОБ „8 Септември” примени се четири пациенти. Вкупно хоспитализирани се 37 пациенти од кои на респираторна машина се пет пациенти.

Во болницата во Битола се хоспитализирани 15, а во болницата во Штип се хоспитализирани 45 пациенти. На инфективните одделенија во Тетово, Охрид, Велес, Куманово, Прилеп, Гостивар, Струмица и Струга се хоспитализирани 107, позитивни и сомнителни на ковид-19.

 

 

 

 

 

Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа, што се однесува на текст фотографија видео без дозвола од редакцијата на ИНФО КОМПАС.

Можеби ќе ве интересира

Play Video

Следете не на facebook

 

Вашата поддршка многу ни значи