Денеска во Прилеп 8 новозаболени од Ковид 19

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on email
Email
Share on print
Print

Во последните 24 часа се направени 817 тестирања, а регистрирани се 39 нови случаи на ковид-19 во:

 

– Скопје 7
– Куманово 3
– Прилеп 8
– Тетово 2
– Струга 2
– Гостивар 11
– Гевгелија 2
– Кочани 2
– Кратово 1
– Свети Николе 1

 

Починати се 4 лица, двајца пациенти од Куманово (43г и 66г), двајца од Скопје (71г и 77г). Сите пациенти се починати во болнички услови.

 

Денеска Институтот за јавно здравје регистрира 48 оздравен пациент од:

 

– Скопје 6
– Штип 21
– Тетово 3
– Струга 1
– Битола 1
– Гостивар 6
– Гевгелија 1
– Кочани 2
– Пробиштип 1
– Виница 2
– Кичево 4

 

Досега во земјата се направени вкупно 147.819 тестирања на ковид-19. Нема тестирања во рамките на скринингот.

 

Вкупната бројка на ковид дијагностицирани во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 14330, бројката на оздравени пациенти е 11062, на починати е 600, а во моментов бројот на активни случаи во земјата изнесува 2668.

 

 

 

 

Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа, што се однесува на текст фотографија видео без дозвола од редакцијата на ИНФО КОМПАС.

Можеби ќе ве интересира

Следете не на facebook

 

Вашата поддршка многу ни значи