ССК бара итни нови сет мерки за спас на економијата – Владата ветува државна помош

Facebook
Twitter
Email
Print

 

Таргетирана помош за оние на кои им е најпотребна , борба со сивата економија, борба против корупцијата и намалување на парафискалните давачки кои во некои случаи се поголеми од даноците, беа главните барања на Сојузот на стопански комори на денешната официјална средба со претседателот на Владата и економскиот тим.

 

„Во следниве неколку месеци приоритет е директната таргетирана финансиска помош, која  е неопходна за опстојување на фирмите и покривање на основните месечни трошоци. Секако тука спаѓа и одложувањето или репрограмирање на кредитите, аконтациите за даноци и другите финансиски оптоварувања минимум до крајот на годината“, истакна Даниела Арсовска, претседател на Комората.

 

Претседателот на Владата, Зоран Заев рече дека за малите и средни претпријатија државата е тука кога треба да се подаде рака и да биде најдобар сервис на граѓаните. Една од првите грижи на владата како што рече Заев  ќе биде и спречувањето на отпуштањата на вработените од страна на работодавачите по завршување на мерката што ја нудеше државата за зачувување на работните места.

 

„Бројките на отпуштени работници неприродно пораснаа од 12-13 илјади на 22-23 илјади, а по некои статистики и на 30 илјади невработени кои што се случија во овој период, но не се 140 илјади. За нас е важно секое работно место и затоа треба да знаат деловните луѓе дека државата продолжува да помага. Сакаме да им се најдеме, но не можат да очекуваат директна помош и поддршка ако не водат грижа за својот највреден капитал, а тоа се работниците“, изјави Зоран Заев.

 

Заев рече дека следните пакети на мерки ќе бидат дефинирани единствено во разговори со коморите и синдикатите, со цел да има општествена оправданост на мерките. Вети дека до крајот на мандатот парафискалните давачки ќе се намалат и до 75%.

 

Инаку сите комори апелираат на побрзо носење нов сет мерки, бидејќи веќе 2 месеци немаат никаква помош, а голем дел од компаниите трпат загуби или престанаа да работат.

 

 

 

 

 

Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа, што се однесува на текст фотографија видео без дозвола од редакцијата на ИНФО КОМПАС.

Можеби ќе ве интересира

Следете не на facebook

 

Вашата поддршка многу ни значи