8 нови случаи на коронавирус, бројот на активни случаи во Прилеп изнесува 126

 

 

Информација за состојбата со коронавирусот во општина Прилеп за денеска, среда 2 септември:

 

  • Од Центарот за јавно здравје информираат дека денеска во општина Прилеп има 8 нови случаи на коронавирус, а две лица оздравеле од заразната болест.

 

  • Бројот на активни случаи изнесува 126, од кои 101 се наоѓаат на домашно, а 25 на болничко лекување.

 

  • Во домашна изолација и самоизолација се наоѓаат 184 лица.

 

  • За неносење заштитни маски, ОВР Прилеп поднесе 30 прекршочни пријави.

 

  • Вкупниот број на заразени од Ковид-19 од почетокот на пандемијата изнесува 486.

 

 

 

 

 

Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа, што се однесува на текст, фотографија и видео, без дозвола од редакцијата на ИНФО КОМПАС.