8 нови случаи на Ковид 19 во Прилеп

Од Центарот за јавно здравје информираат дека денеска во општина Прилеп има 8 случаи на заболени од коронавирус, а 4 лица оздравеле од заразната болест.

 

Од последици на коронавирусот, почина едно лице на возраст од 54 години.

 

Бројот на активни случаи со КОВИД-19 изнесува 142. Од нив, 115 лица се наоѓаат на домашно, а 27 на болничко лекување.

 

Вкупниот број на заболени од вирусот од почетокот на пандемијата изнесува 518.

 

 

 

 

Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа, што се однесува на текст, фотографија и видео, без дозвола од редакцијата на ИНФО КОМПАС.