Комисија за заразни болести: Хронично болните да се вратат на работа

Facebook
Twitter
Email
Print

 

Комисијата за заразни болести донесе предлог одлука хронично болните лица да се вратат на работа, освен за оние лица кои имаат извештај од специјалист за егзацербација на болеста.

 

„За работничките кои се на продолжено породилно отсуство, отсуството ќе трае до 31 декември 2020 година. Исто така, продолжува и ослободувањето на бремените жени од работа“, велат од Здравство.

 

Во врска со родителите со деца до 10 години, од Комисијата посочија дека за ова прашање ќе одлучуваат на следниот состанок.

 

Предлог одлуката на Комисијата ќе се достави до Владата на Република Северна Македонија, која ја носи конечната одлука по овие прашања.

 

 

 

 

 

Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа, што се однесува на текст фотографија видео без дозвола од редакцијата на ИНФО КОМПАС.

Можеби ќе ве интересира

Следете не на facebook

 

Вашата поддршка многу ни значи