Прилепчани повторно меѓу најуспешните и на Охрид Ултра-Треил

Охрид Ултра-Треил е меѓународен спортски настан во природа кој се одржува еднаш годишно во Националниот Парк Галичица и Преспанско-Охридскиот регион. „Ohrid ultra trail“ долга 107 km, 5000+, потоа „Galicica ultra trail“ 66km / 3350+ и „Letnica trail“ 18 км / 750 м+ каде трчаа прилепчаните кои освоија медали.

 

Во женска кактегорија Марија Пеликон, од Скопје беше прва, Талија Петреска од Прилеп втора, а Ивана Настоска од Прилеп трета.

 

Во машка конкуренција Илија Пајмакоски од Прилеп прв, Златко Нииколоскии од Кочании втор и Марио Котески трет.

 

Летница Треил стартува во селото Рамне и нуди панорамски слики од градот Охрид, Охридското Езеро и планината Јабланица и ги предизвикува учесниците на брза трка до последниот чекор низ целта – во градот Охрид покрај градскиот плоштад.

 

 

 

 

 

 

 

 

Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа, што се однесува на текст фотографија видео без дозвола од редакцијата на ИНФО КОМПАС.

Можеби ќе ве интересира

Следете не на facebook

 

Вашата поддршка многу ни значи