Украле мртовец од струмичката болница

 

Утринава од Инфективното одделение во болницата во Струмица е украден починат пациент. Директорот на болницата Наќе Гогов потврди дека 49-годишен пациент од Струмица утрово околу 9 часот бил хоспитализиран во инфективната амбуланта со зголемена температура, висок крвен притисок и малаксаност, по што починал за кусо време.

 

„Додека се давала терапијата биле присутни неговата жена и ќерка. По 20-тина минутии од терапијата пациентот починува, потоа не се почитува проколот како се зема телото на мртовецот. Доаѓа поголема група на нивни роднини и пријатели и насила го земаат пациентот од амбулантата. Го земале умрениот сосе кревет, преку ограда го донеле во дворот на болницата каде ги чекало комбе и умрениот го однесле дома. Повикавме полиција,  телото на починатиот е дома. Веќе е земен дома неможеме да го земеме назад. Не се земени брисеви за Ковид 19. Инаку починатиот пред 4 дена селекувал кај матичнииот лекар“, вели директорот на болницата Наќе Гогов.

 

 

 

 

 

Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа, што се однесува на текст фотографија видео без дозвола од редакцијата на ИНФО КОМПАС.

Можеби ќе ве интересира

Следете не на facebook

 

Вашата поддршка многу ни значи