За 50% се намалува цената на тестовите за Ковид-19

Facebook
Twitter
Email
Print

 

 

Наместо 3.600 денари, референтната цена по која ќе им биде рефиндурано на болниците и лабораториите за ПЦР тест на Ковид-19 ќе биде 1.850 денари, пренесува порталот САКАМДАКАЖАМ.мк.

 

Од Фондот за здравство појаснуваат дека пониската референтна цена е поради смалените трошоци за медицински и друг потрошен материјал, како и големиот број на тестови.

 

Тестирањето на сите пациенти што се со индикација за ковид-19 во државните лаборатории и понатаму е бесплатно.

 

Од почетокот на епидемијата до сега, вкупно се направените 176 илјади ПЦР тестови, а повеќе од половината (55%) се направени на државно.

 

 

 

 

 

 

Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа, што се однесува на текст фотографија видео без дозвола од редакцијата на ИНФО КОМПАС.

Можеби ќе ве интересира

Следете не на facebook

 

Вашата поддршка многу ни значи