Цигарите поскапуваат за пет денари – пакувањата ќе имаат 20 цигари

Facebook
Twitter
Email
Print

 

Пакувањата со по 19 цигари излегуваат од употреба, а во наредниот период сите пакувања ќе мора да имаат 20 цигари. Производителите на цигари веќе го прилагодуваат производството, што заедно со зголемениот износ за акциза, која се наплатува по цигара, ги зголемува трошоците на компаниите за приближно 5 денари, за колку ќе бидат поскапени цигарите.

 

Промените на Законот најмногу ги погодува производителите кои имаат најголем удел во понискиот ценовен сегмент од пазарот.

 

Законот за тутун, производи од тутун и сродни производи, беше донесен во мај мината година, а примената мора да се направи до ноември годинава.

 

 

 

 

 

 

Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа, што се однесува на текст фотографија видео без дозвола од редакцијата на ИНФО КОМПАС.

Можеби ќе ве интересира

Следете не на facebook

 

Вашата поддршка многу ни значи