Еден починат од Ковид 19, 11 нови случаи – дали инфективното во Прилеп станува претесно?

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on email
Email
Share on print
Print

 

КОЊИЧКИ КЛУБ МУСИЦА – КРУШЕВО 078-377-315


Од Центарот за јавно здравје информираат дека денеска во општина Прилеп има 11 нови случаи на коронавирус, а 6 лица оздравеле од заразната болест.

 

Бројот на активни случаи изнесува 129, од кои 99 се наоѓаат на домашно, а 30 на болничко лекување, односно онолкку колку што иизнесува ии максиималниот капацитет на инфективното одделение во Прилеп. Дел од граѓаните се прашуваат дали одделението веќе е преполно. Иако побаравме офиицијален одговор не добивме.

 

Од последици на коронавирусот денеска во Прилеп почина и едно лице на 80-годишна возраст.

 

Во домашна изолација и самоизолација се наоѓат 253 лица.

 

Вкупниот број на заразени од Ковид-19 од почетокот на пандемијата изнесува 684.

 

 

 

 

 

 

Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа, што се однесува на текст фотографија видео без дозвола од редакцијата на ИНФО КОМПАС.

Можеби ќе ве интересира

Липо ласер и спа капсула за прв пат во Прилеп

Play Video

Следете не на facebook

 

Вашата поддршка многу ни значи