Најголемиот дел од продавниците во Словенија веќе нема да работат во недела и празници

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on email
Email
Share on print
Print

 

КОЊИЧКИ КЛУБ МУСИЦА – КРУШЕВО 078-377-315


Продавниците во Словенија во иднина ќе бидат затворени во недела и во државните празници, откако за две седмици на сила ќе стапи законот кој ноќта во вторникот го прифати парламентот, а за кој покрај владејачката коалиција гласаа и доста пратеници од опозициските партии.

 

Законот како исклучок одредува дека во неделите и празницитње и нараму може да работат продавниците со површина помала од 200 квадратни метри, како и продавниците во рамките на болничките комплекси и бензинските пумпи, на граничните премиени, на пристаништата и на аеродромите, на железничките и на автобуските станици. Овој исклучок има одредба според којашто за работата во неделите и празниците во нив ќе работата самите сопственици или хоноратно ангажирани студенти и пензионери.

 

 

 

 

 

Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа, што се однесува на текст фотографија видео без дозвола од редакцијата на ИНФО КОМПАС.

Можеби ќе ве интересира

Липо ласер и спа капсула за прв пат во Прилеп

Play Video

Следете не на facebook

 

Вашата поддршка многу ни значи