Сојузот на средношколци најави бојкот во ноември ако не се дозволи комбинирана настава

 

КОЊИЧКИ КЛУБ МУСИЦА – КРУШЕВО 078-377-315


Сојузот на средношколци најави бојкот на наставата од ноември, доколу во октомври остане стабилна епидемиолошката состојба, а институциите не дозволат комбинирана настава.

 

Претседателот на Сојузот, Бленди Ходаи рече дека ова треба да се сфати како ултиматум до министерката Царовска и министерот Филипче.

 

„Доколку епидемиолошката состојба во октомври е стабилна, тогаш учениците треба постепено да се враќаат во училиштата со комбиниран модел. Ако тоа не се случи, секој ученик ќе ја бојкотира онлајн наставата во ноември“, велат од Сојузот.

 

Оттука истакнаа дека нивното главно барање за комбиниран модел на настава – онлајн и со физичко присуство било одбиено. Сепак, како што посочија, институциите на нивно барање се согласиле учебната година да почне од 1 октомври, праксата да се одвива со физичко присуство, а домовите да профункционираат со половина од капацитетите.

 

 

 

 

 

 

Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа, што се однесува на текст фотографија видео без дозвола од редакцијата на ИНФО КОМПАС.

Можеби ќе ве интересира

Следете не на facebook

 

Вашата поддршка многу ни значи