Прилепчанката Ана Марија Манчевска ја издаде својата прва книга – „Низ животот како дете“

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on email
Email
Share on print
Print

 

КОЊИЧКИ КЛУБ МУСИЦА – КРУШЕВО 078-377-315


Младата прилепска поетеса Ана Марија Манчевска денеска ја издаде својата прва книга насловена „Низ животот како дете“. Промоцијата на книгата се случи во амфитеатарот во населбата Варош, на отворено според сите зададени мерки за заштита од Ковид 19. Книгата содржи 30 песни пишувани во 3 циклуси : „Детство“, „Мојот дом“  и „Татковино“.

 

Манчевска е ученик во ООУ „Блаже Конески“ во 9-то одделение. Нејзин класен раководител, а воедно и рецензент на книгата е Виолета Христовска. Промотор на книгата беше професорката по македонски јазик Блага Тутеска.

 

Манчевска со пишување на песни започнала на свои 7 години. Досега има напишано околу 800.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа, што се однесува на текст фотографија видео без дозвола од редакцијата на ИНФО КОМПАС.

Можеби ќе ве интересира

Следете не на facebook

 

Вашата поддршка многу ни значи