По 6-ти пат на Селечка планина се одржа планинската трка „Momata Rock Trails“

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on email
Email
Share on print
Print

 

КОЊИЧКИ КЛУБ МУСИЦА – КРУШЕВО 078-377-315


На падините на Селечка планина над Прилеп по 6-ти пат, во организација на ЗАПС „Единак“, денеска се одржа планинската трка „Momata Rock Trails“ на која учествуваа околу 100 натпреварувачи од цела Македонија. Оваа година поради протоколот и пандемијата е одлучено да има само една трка на 20 км. со ограничен број на тркачи, додека лани имаше уште 2 други трки на 10 км. и 40 км.

 

Во машка конкуренција првото место го освои Александар Кирковски од Скопје, второ беше Дејан Ангелов од Охрид, а трет заврши Michael Van Baelen од Прилеп. Во женска конкуренција првото место го освои Сања Најдоски од Скопје, втора беше Елена Ртоскак од Прилеп и трета Талија Петрескка, исто од Прилеп.

 

Поведени од личниот ентузијазам и сопственото убедување дека во Република Македонија постојат одлични, а речиси неискористени услови за практикување на спортови кои ја промовираат заштитата на животната средина, ја анимираат локалната заедница и привлекуваат гости од целата земја и пошироко, ЗАПС „Единак“, успеа голем дел од македонските рекреативни и професионални планински тркачи, но и планинари генерално, речиси непознатата Селечка Планина, во изминативе години да донесе над 500 домашни и странски професионални натпреварувачи и ентузијасти и неколкукратно повеќе публика и посетители на планината, со што покажа дека за реализација на иновативните идеи доволни се само малку храброст, а многу работа и труд“, велат организатрорите.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа, што се однесува на текст фотографија видео без дозвола од редакцијата на ИНФО КОМПАС.

Можеби ќе ве интересира

Следете не на facebook

 

Вашата поддршка многу ни значи