26 новозаразени од корона во Прилеп – едно лице почина во болнички услови

 

КОЊИЧКИ КЛУБ МУСИЦА – КРУШЕВО 078-377-315


 

Информација за состојбата со коронавирусот во општина Прилеп за денеска, четврток,15-ти октомври:

 

  • Од Центарот за јавно здравје информираат дека денеска во општина Прилеп има 26 нови случаи на коронавирус, 14 лица оздравеле од заразната болест, а едно лице на 72 годишна возраст починало во болнички услови;

 

  • Бројот на активни случаи изнесува 191, од кои 155 се наоѓаат на домашно, а 36 на болничко лекување;

 

  • Во домашна изолација и самоизолација се наоѓат 420 лица;

 

  • Вкупниот број на заразени од Ковид-19 од почетокот на пандемијата изнесува 864.

 

 

 

 

 

 

 

 

Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа, што се однесува на текст, фотографија и видео, без дозвола од редакцијата на ИНФО КОМПАС.