Рекорд во Прилеп – 29 новозаразени од Ковид 19 и двајца починати

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on email
Email
Share on print
Print

 

КОЊИЧКИ КЛУБ МУСИЦА – КРУШЕВО 078-377-315


Во последните 24 часа се направени 1853 тестирања, а регистрирани се 428 нови случаи на ковид-19 во:

 

 

-Скопје 200

-Куманово 16

-Дебар 2

-Штип 9

-Прилеп 29

-Тетово 30

-Струга 2

-Велес 6

-Битола 14

-Охрид 4

-Кавадарци 17

-Гостивар 5

-Гевгелија 15

-Струмица 11

-Крива Паланка 1

-Радовиш 6

-Кочани 12

-Пробиштип 1

-Македонски Брод 2

-Пехчево 1

-Берово 5

-Валандово 2

-Виница 3

-Делчево 4

-Кратово 2

-Свети Николе 3

-Кичево 11

-Ресен 10

-Неготино 5

 

 

Починати се 10 лица, двајца пациенти од Скопје (60 и 66г), еден од Куманово (64г), двајца пациенти од Прилеп (57 и 87г) двајца од Тетово (75 и 53г), еден од Струга (55г), еден од Струмица (83г) и еден пациент од Крива Паланка (80г). Од нив 1 пациент е починат вонболнички услови, останатите 9 се починати во болница.

 

 

Денеска Институтот за јавно здравје регистрира 128 оздравени пациенти од:

 

 

– Скопје 57

– Куманово 11

– Штип 6

– Прилеп 8

– Тетово 8

– Струга 2

– Велес 2

– Битола 2

– Охрид 2

– Гостивар 2

– Струмица 7

– Крива Паланка 1

– Радовиш 6

– Кочани 8

– Валандово 1

– Кичево 5

 

 

Досега во земјата се направени вкупно 221.011 тестирања на Ковид -19.

 

 

Вкупната бројка на ковид дијагностицирани во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 23628, бројката на оздравени пациенти е 17239, на починати е 834, а во моментов бројот на активни случаи во земјата изнесува 5555.

 

 

 

 

 

 

 

Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа, што се однесува на текст фотографија видео без дозвола од редакцијата на ИНФО КОМПАС.

Можеби ќе ве интересира

Следете не на facebook

 

Вашата поддршка многу ни значи