Градинката „Работнички“ целосно затворена поради корона вирус, во изолација и паралелка од градинката „Аличаир“

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on email
Email
Share on print
Print

 

КОЊИЧКИ КЛУБ МУСИЦА – КРУШЕВО 078-377-315


После училиштата корона вирусот во Прилеп влезе и во градинките. Во петокот позитивни на корона вирус биле 2 негувателки од градинката „Работнички“ по што денеска градинката е целосно затворена и во самоизолација се пратени сите 20 деца и 8 мина од персоналот.

 

Позитивна на корона вирус е и една воспитувачка од градинката „Аличаир“ каде во самоизолација се пратени 15 деца и воспитувачката и негувателката која била со неа. Градинката во Аличаир ќе продолжи со работа, неа ја посетуваат околу 100 деца.

 

За овие случаи известени се и од Министерството за здравство и Центарот за јавно здравје од Прилеп.

 

Инаку во неделата по 4-тии пат комплетно биле дезинфецирани двете градинки.

 

 

 

 

 

 

 

Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа, што се однесува на текст фотографија видео без дозвола од редакцијата на ИНФО КОМПАС.

Можеби ќе ве интересира

Следете не на facebook

 

Вашата поддршка многу ни значи