ВИДЕО – 10-тина заболени од Ковид 19 од персоналот во прилепската болница, ќе се редуцира и лекувањето на пациентите

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on email
Email
Share on print
Print
КОЊИЧКИ КЛУБ МУСИЦА – КРУШЕВО 078-377-315


10-тина лица од медицинскиот персонал во општата болница „Борка Талески“ во Прилеп се заболени од Ковид 19. Болницата се соочува со недостаток на кадар и поради тоа директорот Драган Богоески најавува редуцирање на лекувањето на пациентите за да можи да се одговори на барањата.

 

 

„Како и во останатите делови од нашата држава и во другите здравствени установи и кај нас има појава на зголемување на борјот на заболени здравствени работници од Ковид 19. На хирургија има 3 медицински сестри, потоа една сестра не неуро-психијатрискиот оддел и во интерно одделение се 4-ица од персоналот, немам точна информација дали се сестри или болничари. Воглавно бројката се движи околу 10-тина здравствени работници кои се заболени, немам точна прецизна бројка.

 

Одделенијата фукционираат спрема моите согледувања, со оглед на влошувањето на состојбата и зголемување на бројот на заболени од корона вирус ќе мора и во одделенијата да се редуцира лекувањето на останатите пациенти заради да можи да одговориме на барањата и да одговориме на недостатокот на здравствен персонал со одредени редукции и измени во сменското работење, но ќе одговориме. Она што можам да кажам е дека веројатно можноста за упатување на наши здрваствени работници во Скопје ќе мора да го редуцираме“, истакна Драган Богоески, директор на општа болница Прилеп.

 

 

 

 

 

 

 

Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа, што се однесува на текст фотографија видео без дозвола од редакцијата на ИНФО КОМПАС.

Можеби ќе ве интересира

Следете не на facebook

 

Вашата поддршка многу ни значи