28 нови случаи на Ковид 19 во Прилеп и 2 починати лица

 

КОЊИЧКИ КЛУБ МУСИЦА – КРУШЕВО 078-377-315


Од Центарот за јавно здравје информираат дека денеска во општина Прилеп има 28 нови случаи на коронавирус, а 10 лица оздравеле од заразната болест. Од последици на коронавирусот починаа две лица, на 55 и 56-годишна возраст.

 

Бројот на активни случаи изнесува 354, од кои 312 се наоѓаат на домашно, а 42 на болничко лекување.

 

Во домашна изолација и самоизолација се наоѓат 659 лица.

 

Вкупниот број на заразени од Ковид-19 од почетокот на пандемијата изнесува 1172.

 

Од почетокот на пандемијата до денеска, од коронавирусот починале 54 лица.

 

 

 

 

 

 

Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа, што се однесува на текст фотографија видео без дозвола од редакцијата на ИНФО КОМПАС.

Можеби ќе ве интересира

Следете не на facebook

 

Вашата поддршка многу ни значи