Две починати лица и 64 нови случаи на ковид-19 во Прилеп – ситуацијата полека излегува од контрола

 

КОЊИЧКИ КЛУБ МУСИЦА – КРУШЕВО 078-377-315


 

Информација за состојбата со коронавирусот во општина Прилеп за денеска, петок, 30-ти октомври:

 

  • Од Центарот за јавно здравје информираат дека денеска во општина Прилеп има 64 нови случаи на коронавирус, а 17 лица оздравеле од заразната болест;

 

  • Од последици на коронавирусот, починаа две лица на 73 и 78-годишна возраст;

 

  • Бројот на активни случаи изнесува 434, од кои 380 се наоѓаат на домашно, а 54 на болничко лекување;

 

  • Во домашна изолација и самоизолација се наоѓат 724 лица;

 

  • Вкупниот број на заразени од Ковид-19 од почетокот на пандемијата изнесува 1291.

 

  • Од почетокот на пандемијата до денеска, од коронавирусот починале 57 лица.

 

 

 

 

 

 

 

Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа, што се однесува на текст, фотографија и видео, без дозвола од редакцијата на ИНФО КОМПАС.