60 нови случаи на Ковид 19 во Прилеп и тројца починати, на ниво на држава се 1.085 нови случаи

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on email
Email
Share on print
Print

 

КОЊИЧКИ КЛУБ МУСИЦА – КРУШЕВО 078-377-315


Во последните 24 часа се направени 3294 тестирања, а регистрирани се 1085 нови случаи на ковид-19 во:

 

-Скопје 447

-Куманово 69

-Дебар 9

-Штип 39

-Прилеп 60

-Тетово 62

-Струга 14

-Велес 50

-Битола 28

-Охрид 18

-Кавадарци 20

-Гостивар 35

-Гевгелија 29

-Струмица 80

-Крива Паланка 10

-Радовиш 9

-Крушево 3

-Кочани 13

-Пробиштип 10

-Демир Хисар 2

-Македонски Брод 1

-Берово 2

-Валандово 6

-Виница 4

-Делчево 10

-Кратово 4

-Свети Николе 5

-Кичево 30

-Ресен 4

-Неготино 12

 

Починати се 12 лица, тројца пациенти од Скопје (67, 68 и 52г), еден од Куманово (27г), тројца од Прилеп (81, 82 и 49г), двајца пациенти од Тетово (87 и 77г), еден од Битола (84г), еден од Кавадарци (67г) и еден пациент од Гостивар (65г). Сите се починати во болнички услови.

 

Денеска Институтот за јавно здравје регистрира 283 оздравени пациенти од:

 

-Скопје 142

-Куманово 8

-Штип 7

-Прилеп 11

-Тетово 21

-Велес 6

-Битола 13

-Кавадарци 18

-Гостивар 6

-Гевгелија 9

-Струмица 11

-Крива Паланка 1

-Радовиш 1

-Крушево 1

-Кочани 7

-Пробиштип 1

-Берово 1

-Валандово 2

-Виница 1

-Свети Николе 1

-Кичево 10

-Неготино 5

 

Досега во земјата се направени вкупно 249.399 тестирања на Ковид -19.

 

Вкупната бројка на ковид дијагностицирани во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 31572, бројката на оздравени пациенти е 20731, на починати е 994, а бројот на активни случаи изнесува 9847.

 

 

 

 

 

 

 

Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа, што се однесува на текст фотографија видео без дозвола од редакцијата на ИНФО КОМПАС.

Можеби ќе ве интересира

Следете не на facebook

 

Вашата поддршка многу ни значи