Од 1325 тестирања, регистрирани се 565 нови случаи на Ковид 19, 21 починат

Во последните 24 часа се направени 1325 тестирања, а регистрирани се 565 нови случаи на ковид-19 во:

 

– Скопје 230

– Куманово 35

– Штип 13

– Прилеп 65

– Тетово 39

– Струга 1

– Велес 27

– Битола 15

– Охрид 3

– Кавадарци 10

– Гостивар 27

– Гевгелија 13

– Струмица 17

– Крива Паланка 6

– Радовиш 7

– Крушево 3

– Кочани 15

– Пробиштип 3

– Берово 5

– Валандово 3

– Виница 3

– Делчево 2

– Кратово 6

– Свети Николе 4

– Кичево 3

– Ресен 1

– Неготино 9

 

Починати се 21 лице, 6 пациенти од Скопје (45,52, 63, 67, 68 и 84г), пет пациенти од Тетово (69, 73, 75, 69 и 83г), еден од Куманово (74г), двајца пациенти од Велес (83 и 89г), двајца од Богданци (75 и 85г) и по еден пациент од Битола (79г), Радовиш (71г), Прилеп (61г), Охрид (51г) и Штип (63г). Освен еден пациент кој е починат вон, сите други се починати во болнички услови.

 

Денеска Институтот за јавно здравје регистрира 154 оздравени пациенти од:

 

– Скопје 58

– Штип 7

– Прилеп 9

– Тетово 6

– Струга 8

– Велес 7

– Битола 11

– Охрид 11

– Кавадарци 5

– Гостивар 6

– Струмица 9

– Кочани 5

– Пробиштип 2

– Демир Хисар 1

– Берово 1

– Валандово 2

– Виница 1

– Свети Николе 2

– Неготино 3

 

Досега во земјата се направени вкупно 253.173 тестирања на Ковид-19.

 

Вкупната бројка на ковид дијагностицирани во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 32997, бројката на оздравени пациенти е 21244, на починати е 1025, а бројот на активни случаи изнесува 10728.

 

 

 

 

 

 

Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа, што се однесува на текст фотографија видео без дозвола од редакцијата на ИНФО КОМПАС.

Можеби ќе ве интересира

Следете не на facebook

 

Вашата поддршка многу ни значи