Во Прилеп одбележан 3 Ноември – Денот на ослободувањето на градот

Делегација на Општина Прилеп предводена од градоначалникот Илија Јованоски, на Советот на општина Прилеп, Армијата на Република Северна Македонија, Сојузот на борци и политички партии, положија свежо цвеќе пред споменикот кај месноста „Песјобрдце“, спомениците на Методија Андонов – Ченто и Кузман Јосифоски – Питу, како и на Могила на непобедените, со што беше одбележан Денот на ослободувањето на Прилеп, 3 Ноември.

 

За својата слобода Прилеп плати висока цена, искажана со учеството на над 8.000 активисти, 2.700 вооружени борци и со животите на 650 свои граѓани и 15 народни херои.

 

 

 

 

 

 

Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа, што се однесува на текст фотографија видео без дозвола од редакцијата на ИНФО КОМПАС.

Можеби ќе ве интересира

Следете не на facebook

 

Вашата поддршка многу ни значи