Ситуацијата во Прилеп се влошува од ден во ден: 78 новозаболени и 4 починати лица во последните 24 часа

Во последните 24 часа се направени 2731 тестирања, а регистрирани се 913 нови случаи на ковид-19 во:

 

– Скопје 459

– Куманово 25

– Дебар 1

– Штип 18

– Прилеп 78

– Тетово 44

– Струга 11

– Велес 79

– Битола 33

– Охрид 37

– Кавадарци 24

– Гостивар 9

– Гевгелија 3

– Струмица 26

– Крива Паланка 3

– Радовиш 3

– Крушево 3

– Кочани 8

– Пробиштип 2

– Демир Хисар 3

– Пехчево 1

– Берово 1

– Валандово 2

– Виница 4

– Делчево 10

– Кратово 5

– Свети Николе 9

– Кичево 5

– Ресен 2

– Неготино 5

 

Починати се 24 лица, двајца пациенти од Скопје (77 и 67г), еден од Куманово (59г), четири пациенти од Прилеп (70, 61, 79 и 45г), тројца од Велес (82, 78 и 82г), двајца од Битола (80 и 62г), тројца пациенти од Охрид (67, 64 и 68г), двајца од Гостивар (66 и 68г), шест пациенти од Струмица (75, 64, 75, 60, 37 и 61г) и еден пациент од Пробиштип (69г).

 

Денеска Институтот за јавно здравје регистрира 421 оздравени пациенти од:

 

– Скопје 199

– Куманово 18

– Штип 15

– Прилеп 25

– Тетово 25

– Струга 6

– Велес 11

– Битола 7

– Охрид 14

– Кавадарци 15

– Гостивар 11

– Гевгелија 16

– Струмица 26

– Радовиш 5

– Крушево 1

– Кочани 1

– Пробиштип 2

– Македонски Брод 1

– Берово 4

– Валандово 1

– Свети Николе 7

– Кичево 7

– Неготино 4

 

Досега во земјата се направени вкупно 255.904 тестирања на Ковид-19. Вкупната бројка на ковид дијагностицирани во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 33908, бројката на оздравени пациенти е 21665, на починати е 1049, а бројот на активни случаи изнесува 11194.

 

 

 

 

 

 

 

Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа, што се однесува на текст фотографија видео без дозвола од редакцијата на ИНФО КОМПАС.

Можеби ќе ве интересира

Следете не на facebook

 

Вашата поддршка многу ни значи