ВИДЕО – Општина Прилеп ќе оддели 17 милиони денари за ИТ опрема за ученици кои неможат да следат онлајн настава

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on email
Email
Share on print
Print

Општина Прилеп за набавка на ИТ опрема потребна за учениците кои немаат ваквии уреди за следење на онлајн наставата одделила 17 милиони денари, од блок дотациите.

 

 

„Имаме одделено од блок дотациите 17 милиони денари, каде што е во тек постапката за таблети за децата кои што немаат можност и се од ранливи категории. Значи во тек е постапката, колку таблети ќе бидат набавени со таа сума не можам да ви кажам, затоа што зависи од цената на таблетите, ние не бараме бројка, колку што ќе има вредност секој таблет, ова е сумата која треба да се распредели, 17 милиони денари за сите деца во нашиот град, без разлика дали се средно или основно училиште“, рече градоначалникот Илија Јованоски.

 

 

 

 

 

 

 

Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа, што се однесува на текст фотографија видео без дозвола од редакцијата на ИНФО КОМПАС.

Можеби ќе ве интересира

Липо ласер и спа капсула за прв пат во Прилеп

Play Video

Следете не на facebook

 

Вашата поддршка многу ни значи