Во Прилеп 51 нов случај на Ковид 19 и еден починат на 65 годишна возраст

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on email
Email
Share on print
Print

Во последните 24 часа се направени 3211 тестирања, а регистрирани се 1192 нови случаи на ковид-19 во:

 

-Скопје 571

-Куманово 63

-Дебар 15

-Штип 50

-Прилеп 51

-Тетово 87

-Струга 10

-Велес 42

-Битола 43

-Охрид 49

-Кавадарци 15

-Гостивар 40

-Гевгелија 6

-Струмица 36

-Крива Паланка 3

-Радовиш 4

-Крушево 6

-Кочани 27

-Пробиштип 14

-Демир Хисар 5

-Берово 1

-Виница 7

-Делчево 2

-Кратово 3

-Свети Николе 7

-Кичево 22

-Ресен 11

-Неготино 2

 

Починати се 22 лица, осум пациенти од Скопје (78, 78, 61, 60, 81, 70, 84 и 51г), двајца од Штип (80 и 80г), еден од Прилеп (65г), двајца од Тетово (41 и 66г), двајца од Велес (75 и 57г), двајца пациенти од Битола (71 и 66г) и двајца од Охрид (54 и 73г), еден пациент од Гостивар (72г), еден од Крушево (81г) и еден пациент од Пехчево (53г). Од нив, еден е починат вон, станатите се починати во болнички услови.

 

Денеска Институтот за јавно здравје регистрира 359 оздравени пациенти од:

 

-Скопје 206

-Куманово 15

-Дебар 2

-Штип 11

-Прилеп 17

-Тетово 11

-Велес 3

-Битола 9

-Кавадарци 11

-Гостивар 4

-Гевгелија 4

-Струмица 14

-Радовиш 3

-Кочани 27

-Пробиштип 4

-Пехчево 1

-Берово 1

-Валандово 3

-Свети Николе 1

-Кичево 6

-Ресен 2

-Неготино 4

 

Досега во земјата се направени вкупно 259.115 тестирања на Ковид -19.

 

Вкупната бројка на ковид дијагностицирани во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 35097, бројката на оздравени пациенти е 22024 , на починати е 1071, а бројот на активни случаи изнесува 12002.

 

 

 

 

 

 

 

Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа, што се однесува на текст фотографија видео без дозвола од редакцијата на ИНФО КОМПАС.

Можеби ќе ве интересира

Липо ласер и спа капсула за прв пат во Прилеп

Play Video

Следете не на facebook

 

Вашата поддршка многу ни значи