Рекордни бројки: 79 новозаболени во Прилеп, 1.285 во Македонија

 

 

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 3.404 тестирања, а регистрирани се 1.285 нови случаи на Ковид-19.

 

Скопје-522, Куманово-43, Дебар-3, Штип-46, Прилеп-79, Тетово-73, Струга-25, Велес-63, Битола-57, Охрид-40, Кавадарци-46, Гостивар-54, Гевгелија-17, Струмица-36, Крива Паланка-8, Радовиш-13, Кочани-22, Пробиштип-2, Демир Хисар-5, Македонски Брод-4, Берово-5, Валандово-3, Виница-11, Делчево-11, Кратово-3, Свети Николе-18, Кичево-44, Ресен-4, Неготино-27 и еден во Крушево.

 

Институтот за јавно здравје денеска регистрира 176 оздравени пациенти од Скопје-162, Куманово-5, Дебар-1, Штип-2, Охрид-3 и по еден од Гевгелија, Струмица и Демир Хисар.

Починати се 14 лица, еден пациент од Скопје (52), еден од Битола (75), двајца од Кичево (66 и 71 години), еден од Крива Паланка (47), еден од Штип (62), еден од Свети Николе (76), еден од Радовиш (66), четворица пациенти од Тетово (63, 50, 66 и 82), еден од Гостивар (78) и еден пациент од Кавадраци (21). Сите пациенти се починати во болнички услови.

 

Вкупната бројка на ковид дијагностицирани од почетокот на епидемијата изнесува 38.782, бројката на оздравени пациенти е 23.011, на починати е 1110, а бројот на активни случаи изнесува 14.661. Од вчера се регистрираат два контролни теста, а според досега завршените епидемиолошки анализи во моментов статистиката по градови е следна:

 

• Скопје 16.924, активни 6732
• Куманово 2.615, активни 641
• Дебар 376, активни 74
• Штип 1.913, активни 424
• Прилеп 1.765, активни 798
• Тетово 2.670, активни 890
• Струга 929, активни 186
• Велес 1.120, активни 672
• Битола 996, активни 495
• Охрид 924, активни 397
• Кавадарци 708, активни 367
• Гостивар 1.437, активни 393
• Гевгелија 478, активни 215 (24 лица од ПЕ Гевгелија се жители на Дојран, 83 на Богданци и 12 се странски државјани)
• Струмица 1.182, активни 649
• Крива Паланка 279, активни 125
• Радовиш 296, активни 115
• Крушево 46, активни 23
• Кочани 848, активни 266
• Пробиштип 248, активни 94
• Демир Хисар 104, активни 34
• Македонски Брод 115, активни 15
• Пехчево 60, активни 4
• Берово 236, активни 60
• Валандово 117, активни 36
• Виница 224, активни 107
• Делчево 299, активни 144 (74 лица од ПЕ Делчево се од Македонска Каменица)
• Кратово 90, активни 59
• Свети Николе 543, активни 125
• Кичево 724, активни 286
• Ресен 284, активни 90
• Неготино 232, активни 145 (21 лица од ПЕ Неготино се жители на Демир Капија)

 

Направените 3.404 теста се преку: ИЈЗ-1.181, ЦЈЗ Скопје-117, Авицена-534, Биотек-251, МАНУ -302, Жан Митрев (Филип Втори) -243, Систина со PCR метода -359, лабораторија Лаор –87, Судска медицина-2, ЦЈЗ Битола-127, Инфективна клиника-17, Синлаб-83, Ремедика-44, лабораторија болница Козле-32 и Здравствен дом Скопје (рапид тест) -25. Досега во земјата се направени вкупно 268.932 тестирања на Ковид-19.

 

На Инфективната клиника во изминативе 26 часа примени се 12 пациенти, а вкупно хоспитализирани се 162. На кислородна поддршка се 137 пациенти, но нема на механичка вентилација.

 

Во болницата во Козле хоспитализирани се 9 позитивни и 1 дете суспектно на Ковид-19 и 26 возрасни пациенти, позитивни на вирусот.

 

Во ГОБ „8 Септември“ има 8 приеми, а вкупно хоспитализирани се 79 пациенти. На респиратор се 3 пациенти.

 

Во Институтот за ТБЦ се хоспитализирани 55 пациенти, позитивни и суспектни на Ковид-19.

 

Во болницата во Битола се хоспитализирани 66, а во болницата во Штип 48 пациенти. На инфективните одделенија во Тетово, Охрид, Велес, Куманово, Прилеп, Гостивар, Струмица, Струга, Кочани, Гевгелија, Кичево, Кавадарци се хоспитализирани 472 позитивни и сомнителни на Ковид-19.

 

 

 

 

 

 

 

Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа, што се однесува на текст фотографија видео без дозвола од редакцијата на ИНФО КОМПАС.

Можеби ќе ве интересира

Play Video

Следете не на facebook

 

Вашата поддршка многу ни значи