ВИДЕО – Овие сигурно не одат на излет на Дервен, а главно прашање е дали носат маски

Не престанува безмислосната кражба на дрва на планинскиот премин Дервен преку кој поминува стариот пат Прилеп-Велес. Видеово е снимено попладнево. Како што може да се забележи дрвокрадците се организирани со специјални возила направени за товар и пренос на дрвата, а дел од нив користат и коњи. И денеска таму полиција немаше, можеби дека викенд, па одмараат.

 

 

Во последно време МВР скоро секој ден се фали со изречени казни за сообраќајни прекршоци и за неносење на маски, а скоро и да нема извештаи за казни за дрвокрадците. Па еве еден предлог полицијата освен во центарот на Прилеп нека прошета малку и на кај вештачкото езеро да види што се случува.

 

24/7 со децении наназад од тука дневно поминуваат по 20-тина и повеќе вакви возила со украдени дрва и никој ништо не им може.

 

Иако пред неколку недели се случи инцидент во општина Велес помеѓу шуската полиција и дрвокрадците од Прилеп тоа не беше пречка дрвната мафија да си го продолжи бизнисот.

 

Исечена е скоро целата планина и од прилепската страна и од страната од Велес, а ниту една власт досега не превзела ништо да се стопира овој криминал.

 

 

 

 

 

 

Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа, што се однесува на текст фотографија видео без дозвола од редакцијата на ИНФО КОМПАС.

Можеби ќе ве интересира

Следете не на facebook

 

Вашата поддршка многу ни значи