Адвокатот Киро Северкоски поставен за Државен правобранител во Прилеп

 

Киро Северкоски, адвокат со над 30 годишно искуство е поставен за државен правобранител за подрачјето на Прилеп.

 

Имено, Северкоски е еден од 19-те нови државни правобранители, кои Владата ги постави на вчерашната седница по предлог на Комисијата за проширување.

 

Покрај Северкоски, функцијата на Државен правобранител во Прилеп ја обавува и Валентина Јорданоска, поставена во 2011 година. Инаку функцијата на Државен правобранител е трајна, без временски ограничувања на мандатот.

 

 

 

 

 

 

 

Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа, што се однесува на текст фотографија видео без дозвола од редакцијата на ИНФО КОМПАС.

Можеби ќе ве интересира

Следете не на facebook

 

Вашата поддршка многу ни значи