Кривична пријава за угостителски објект од Прилеп поради непочитување на протоколите

 

 

Инспекторите од Пазарниот инспекторат затвориле еден објект во Куманово поради непочитување на протоколот за работа и поднеле две кривични пријави за угостителски објекти во Струга и Прилеп во периодот од 2 до 8 овој месец.

 

Претседателката на Инспекцискиот совет, Магдалена Филиповска-Грашкоска денеска на прес-конференција во Владата информираше дека во овој временски период направени се вкупно 5503 контроли од кои Пазарниот инспекторат има направено 3743 контроли и 614 надзори. Здравствниот и санитарен инспекторат спровел 67 надзори и издал шест решенија поради коснтатирани неправилности. Здраствените инспектори во овој период издале и 11 523 решенија за самоизолација и домашно лекување на лица позитивни на вирусот и лица кои биле во контакт со заболено лице.

 

„Овие служби деноноќно работат со полн капацитет и така ќе продолжат и во следниот период. Но во целиот процес потребна и поддршка и помош од секој граѓанин преку почитување на мерките, но и од стопанственците преку почитување на здравствените протоколи. Оваа поддршка ни е потребна повеќе отколку во изминатите осум месеци“, истакна Филиповска-Грашкоска на прес-конференцијата.

 

 

 

 

 

 

 

Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа, што се однесува на текст фотографија видео без дозвола од редакцијата на ИНФО КОМПАС.

Можеби ќе ве интересира

Play Video

Следете не на facebook

 

Вашата поддршка многу ни значи