Катастрофален биланс во Прилеп – 92 нови случаи на Ковид 19 и 5 мина починати

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on email
Email
Share on print
Print

Во последните 24 часа се направени 3315 тестирања, а регистрирани се 1295 нови случаи на ковид-19 во:

 

-Скопје 539

-Куманово 55

-Дебар 3

-Штип 36

-Прилеп 92

-Тетово 83

-Струга 35

-Велес 40

-Битола 50

-Охрид 26

-Кавадарци 34

-Гостивар 72

-Гевгелија 24

-Струмица 23

-Крива Паланка 7

-Радовиш 3

-Крушево 3

-Кочани 32

-Пробиштип 7

-Демир Хисар 16

-Пехчево 2

-Берово 11

-Виница 7

-Делчево 5

-Кратово 6

-Свети Николе 13

-Кичево 40

-Ресен 13

-Неготино 18

 

Починати се 26 лица, шест пациенти од Скопје (88, 80, 60, 63, 69 и 74г), еден од Куманово (86г), еден од Штип (76г), пет пациенти од Прилеп (48, 61, 73, 36 и 74г), двајца од Тетово (76 и 77г), пациент од Струга (86г), шест пациенти од Битола (81, 76, 74, 71, 88 и 82г), еден од Охрид (72г), двајца од Кавадарци (77 и 77г) и еден пациент од Свети Николе (62г).

 

Денеска Институтот за јавно здравје регистрира 429 оздравени пациенти од:

 

-Скопје 190

-Куманово 25

-Штип 18

-Прилеп 40

-Тетово 30

-Струга 1

-Велес 26

-Битола 11

-Кавадарци 12

-Гостивар 14

-Гевгелија 13

-Струмица 23

-Крива Паланка 1

-Крушево 1

-Кочани 8

-Пробиштип 1

-Демир Хисар 1

-Берово 1

-Свети Николе 3

-Кичево 4

-Ресен 1

-Неготино 5

 

Досега во земјата се направени вкупно 283.085 тестирања на Ковид -19.

 

Вкупната бројка на ковид дијагностицирани во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 43835, бројката на оздравени пациенти е 25782, на починати е 1238, а бројот на активни случаи изнесува 16815.

 

 

 

 

Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа, што се однесува на текст фотографија видео без дозвола од редакцијата на ИНФО КОМПАС.

Можеби ќе ве интересира

Липо ласер и спа капсула за прв пат во Прилеп

Play Video

Следете не на facebook

 

Вашата поддршка многу ни значи