ВИДЕО – Денеска во Прилеп 24 нови случаи на Ковид 19 и двајца починати

Во последните 24 часа се направени 3096 тестирања, а регистрирани се 1064 нови случаи на ковид-19 во:

 

-Скопје 541

-Куманово 57

-Дебар 4

-Штип 46

-Прилеп 24

-Тетово 57

-Струга 23

-Велес 44

-Битола 43

-Охрид 33

-Кавадарци 25

-Гостивар 12

-Гевгелија 11

-Струмица 23

-Крива Паланка 8

-Радовиш 12

-Крушево 2

-Кочани 10

-Пробиштип 4

-Демир Хисар 2

-Македонски Брод 4

-Пехчево 7

-Берово 3

-Валандово 3

-Виница 3

-Делчево 3

-Кратово 2

-Свети Николе 17

-Кичево 25

-Ресен 6

-Неготино 10

 

Починати се 25 лица, тројца пациенти од Скопје (62, 82 и 75г), тројца од Тетово (46, 77 и 83г), двајца од Прилеп (71 и 79г), еден од Крушево (40г), пет пациенти од Куманово (34, 49, 49, 66 и 62г), четири пациенти од Битола (71,72, 73 и 75г), еден пациент од Гостивар (65г), еден од Кавадарци (69г),еден од Крива Паланка (75г), еден пациент од Струмица (70г), еден пациент од Валандово (60г), еден пациент од Пехчево (69г) и еден пациент од Свети Николе (68г). Од нив, двајца пациенти се починати вон, останатите во болнички услови.

 

Денеска Институтот за јавно здравје регистрира 507 оздравени пациенти од:

 

-Скопје 163

-Куманово 36

-Дебар 4

-Штип 19

-Прилеп 30

-Тетово 30

-Струга 16

-Велес 39

-Битола 20

-Охрид 21

-Кавадарци 17

-Гостивар 15

-Гевгелија 9

-Струмица 24

-Крива Паланка 2

-Радовиш 2

-Крушево 1

-Кочани 17

-Пробиштип 8

-Демир Хисар 1

-Македонски Брод 1

-Берово 2

-Валандово 3

-Виница 5

-Кратово 2

-Свети Николе 6

-Кичево 9

-Ресен 3

-Неготино 2

 

Досега во земјата се направени вкупно 286.181 тестирања на Ковид -19.

 

Вкупната бројка на ковид дијагностицирани во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 44898, бројката на оздравени пациенти е 26289, на починати е 1263, а бројот на активни случаи изнесува 17346.

 

 

 

 

Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа, што се однесува на текст фотографија видео без дозвола од редакцијата на ИНФО КОМПАС.

Можеби ќе ве интересира

Следете не на facebook

 

Вашата поддршка многу ни значи