Горивата поскапуваат од полноќ

Facebook
Twitter
Email
Print

 

 

Регулаторната комисија за енергетика донесе одлука за зголемување на малопродажните цени на нафтените деривати.

 

Според одлуката, од вечерва на полноќ малопродажната цена на бензинот ЕУРОСУПЕР БС-98 се зголемува за 1,00 денар за литар, додека цените на бензинот ЕУРОСУПЕР БС-95, ЕУРОДИЗЕЛ (Д-Е V) и на Екстра лесното масло за домаќинство (ЕЛ-1) се зголемуваат за 1,50 денари за литар.

 

Така, од ноќеска на полноќ, ЕУРОСУПЕР БС – 95 ќе се породава за 60,00 денари за литар, ЕУРОСУПЕР БС -98 ќе чини 61,50 денари, литар ЕУРОДИЗЕЛ БС (Д-Е V) ќе чини 51,00 денари, цената на маслото за горење Екстра лесно 1 (ЕЛ-1) ќе изнесува 51,00 денари за литар, а килограм мазут М-1 НС ќе се продава за 27,580 денари.

 

 

 

 

 

 

Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа, што се однесува на текст фотографија видео без дозвола од редакцијата на ИНФО КОМПАС.

Можеби ќе ве интересира

Следете не на facebook

 

Вашата поддршка многу ни значи