ДСЗИ испитува како починале 12 пациенти заболени со корона во клиниките

Facebook
Twitter
Email
Print

 

 

Државниот санитарен и здравствен инспекторат (ДСЗИ) испитува како починале 12 пациенти болни од Ковид-19 во клиниките во земјата. Ова следи по случајот на штипското Инфективно одделение, каде што почина 41-годишна пациентка со ковид-19, а нејзината ќерка алармираше преку социјалните мрежи дека немањето боци со кислород во болницата и недоволната грижа биле фатални за нејзината мајка.

 

„Стручни надзори за пациенти починати од ковид-19, за последните два месеца од страна на ДСЗИ до Министерството за здравство, по извршен инспекциски надзор и обезбедена документација, иницирани се четири надзори за пациент од Свети Николе, два од Струмица и од Ресен. Во тек се инспекциските надзори за починатите пациенти од Тетово, Кавадарци, Битола и Крива Паланка. Од страна на ДСЗИ, во наредниот период ќе бидат извршени надзори за уште четири пациенти починати од ковид-19“, информираат од Инспекторатот.

 

По извршениот вонреден инспекциски надзор во штипската болница поради случајот со починатата пациентка, наредено е директорот веднаш да состане Комисијата за следење на квалитет која ќе ја утврди фактичката состојба за спроведеното лекување на пациентката и околностите кои довеле до смртен исход и во рок од 3 дена да го извести ДСЗИ за наодот од извршената контрола. Независно од таа Комисија, Инспекторатот ќе изврши посебен надзор врз работењето на болницата.

 

 

 

 

Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа, што се однесува на текст фотографија видео без дозвола од редакцијата на ИНФО КОМПАС.

Можеби ќе ве интересира

Play Video

Следете не на facebook

 

Вашата поддршка многу ни значи