Oд 9 до 15 ноември во Прилеп починале 19 лица од Ковид 19, а имало 362 нови случаи

 

Од Центарот за јавно здравје информираат дека изминатата седмица, во периодот од 9-15 ноември, во општина Прилеп имало 362 нови случаи на коронавирус;

 

Од последици на коронавирусот, починале 19 лица.

 

Бројот на активни случаи изнесува 879. 729 лица се наоѓаат на домашно лекување, 91 на болничко, а 59 се лекуваат во дневната болница. На кислородна поддршка се наоѓаат 52 пациента.

 

Во домашна изолација и самоизолација се наоѓат 1.034 лица.

 

Вкупниот број на заразени од Ковид-19 изнесува 2.180.

 

Од почетокот на пандемијата во Прилеп од коронавирус починале 98 лица.

 

 

 

 

 

Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа, што се однесува на текст фотографија видео без дозвола од редакцијата на ИНФО КОМПАС.

Можеби ќе ве интересира

Play Video

Следете не на facebook

 

Вашата поддршка многу ни значи