ВИДЕО – Прилепската група Бен Хур со нова песна – „Беше друга Македонија“

Деновиве е завршено снимањето на најновата песна на прилепската група Бен Хур насловена како „БЕШЕ ДРУГА МАКЕДОНИЈА“, која зборува за времето пред осамостојувањето од аспект на високите морални, етички, културолошки и спортски вредности кои постоеа тогаш, а во однос на денешното време на испревртени мерила за успешност.

 

 

Инспирација на авторот на музиката и текстот Душко Темелкоски, вокалист на групата, беше самосознавањето дека ниту тој, ниту многу негови познаници не се оние истите од пред 90-тите години во таа „друга“ Македонија. Аранжманот и продукцијата се на гитаристот на групата Борче Шабаноски. Песната се промовира со видео запис кој е снимен во пицеријата „Таверна“ во Прилеп, така што умешно е вклопен нејзиниот ретро – амбиент.

 

Видео записот успешно го реализира Фан продукција – Зоран Пилата од Прилеп. По сугестија на Ранко Бубамара вметнати се стари фотографии и кратки видео инсерти кои прикажуваат незаборавни лица од тоа време од светот на музиката, спортот, актерството, секако и легендарните Дарко Панчев и групата Меморија кои се лајт мотив во рефренот. Видео спотот е снимен со несебична поддршка на АД Витаминка – Прилеп.

 

 

 

 

 

Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа, што се однесува на текст фотографија видео без дозвола од редакцијата на ИНФО КОМПАС.

Можеби ќе ве интересира

Следете не на facebook

 

Вашата поддршка многу ни значи