Не престануваат високите бројки во Прилеп – 50 новозаразени и 3 починати

Во последните 24 часа се направени 3109 тестирања, а регистрирани се 1182 нови случаи на ковид-19 во:

 

-Скопје 544

-Куманово 48

-Штип 31

-Прилеп 50

-Тетово 75

-Струга 27

-Велес 41

-Битола 28

-Охрид 38

-Кавадарци 30

-Гостивар 66

-Гевгелија 17

-Струмица 22

-Крива Паланка 8

-Радовиш 8

-Крушево 7

-Кочани 13

-Пробиштип 9

-Демир Хисар 3

-Македонски Брод 6

-Берово 4

-Валандово 12

-Виница 8

-Делчево 4

-Свети Николе 6

-Кичево 55

-Ресен 4

-Неготино 18

 

Починати се 25 лица, шест пациенти од Скопје (84, 77, 78, 83, 60 и 59г), четири од Куманово (70, 61, 66 и 77г), еден од Штип (72г), тројца пациенти од Прилеп (45, 75 и 71г), тројца од Тетово (58, 76 и 59г), двајца од Велес (71 и 88г), еден од Битола (54г), еден од Кавадарци (66г), двајца пациенти од Гостивар (67 и 67г), еден од Струмица (71г) и еден пациент од Крушево (86г).

 

Денеска Институтот за јавно здравје регистрира 707 оздравени пациенти од:

 

-Скопје 375

-Куманово 33

-Штип 22

-Прилеп 46

-Тетово 53

-Велес 29

-Битола 3

-Охрид 2

-Кавадарци 17

-Гостивар 21

-Гевгелија 18

-Струмица 15

-Крива Паланка 1

-Радовиш 3

-Крушево 2

-Кочани 20

-Пробиштип 3

-Демир Хисар 3

-Пехчево 4

-Берово 3

-Валандово 2

-Делчево 3

-Кратово 3

-Свети Николе 9

-Неготино 17

 

Досега во земјата се направени вкупно 309.590 тестирања на Ковид-19.

 

Вкупната бројка на ковид дијагностицирани во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 53631, бројката на оздравени пациенти е 31659, на починати е 1487, а бројот на активни случаи изнесува 20485.

 

 

 

 

 

Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа, што се однесува на текст фотографија видео без дозвола од редакцијата на ИНФО КОМПАС.

Можеби ќе ве интересира

Следете не на facebook

 

Вашата поддршка многу ни значи