ВИДЕО – Актерот Михајло Миленкоски претепан – реагирал за лице кое не носи маска во маркет во Прилеп

Актерот во прилепскиот театар Михајло Миленкоски пред неколку дена доживеал вистинска драма и бил брутално претепан во центарот на Прилеп пред еден од поголемите маркети откако во објектот забележал лице без маска и побарал од вработените во маркетот да не пуштаат внатре граѓани кои не ја носат пропишаната заштитна опрема. Лицето го слушнало тоа, го чекало Миленкоски пред објектот и го претепал.

 

 

„Во тој момент само што тргнав да бегам, дечкото ме фати за рамо, ме тргна и осетив силна болка во левиот предел. После тоа ништо не се сеќавам, се разбудив во прилепската болница, во хируршко одделение бев сместен. Имам скршен лев синус, правоаголно со вилицата и носот, имам и потрес на мозокот“, изјави актерот Михајло Миленкоски.

 

Иако од тогаш поминале 10 дена Миленкоски вели дека полицијата се уште немала превземено мерки против лицието. Миленкоски вели дека е срамота во 21 век вакви насилници неказнети да се шетаат низ градот и да тепаат луѓе.

 

„Полицијата воопшто ништо не превзеде, мислам не добив никакаква повратна активност од сето тоа.  Жално е во 21 век да имаме вакви примери на насилници кои што се чувствуваат како ова да е дивиот запад. Мислам дека треба полицијата да си преземи активности бидејќи дечкото ако има таква слобода, да мава, да тепа и да крши носови, мислам дека треба да си го смиири и да си го прибери“, вели Миленкоски.

 

Инаку колку е драматична ситуацијата во Прилеп со корона вирусот зборува фактот што само вчера од 15 починати на ниво на држава 6 мина беа од Прилеп, а имаше 83 нови случаи. Од почетокот на пандемијата во Прилеп се заразиле над 2600 граѓани, а починале околу 120. Градоначалникот во телефонска изјава истакна дека според него главен виновник за оваа ситуација биле неодговорните граѓани, токму затоа ќе бара воведување на поригорозни мерки за Прилеп.

 

 

 

 

 

Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа, што се однесува на текст фотографија видео без дозвола од редакцијата на ИНФО КОМПАС.

Можеби ќе ве интересира

Следете не на facebook

 

Вашата поддршка многу ни значи