ВИДЕО – Станкоски: Се надевам дека ТКП ќе фати приклучок во некоја приватизација со голема светска компанија

До 2006 година Тутунски Комбинат Прилеп имаше државна сопственост од 35.5%. За жал во наредните 11 години некој направи загуби од 95 милиони евра, што некои претходни влади тие загуби ги претворија во траен влог и од 35.5%, Владата стана сопственик на 82%. Истакна Кире Станкоски, генерален извршен директор на Тутунски комбинат Прилеп.

 

 

„Бидејќи е доминантен сопственик, се она што ќе одлучи Владата во делот на приватизација, а со цел приклучок на Комбинатот со голема светска компанија, ние тоа ќе го поддржиме. Доброто е во тоа што во изминативе 3 години ние како раководство немаме ни денар долг према државата, покажуваме позитивни финансиски резултати, зад нас стои нашиот стратешки партнер Филип Морис, договорот трае до 2024 година и се надевам дека ќе бидеме успешни да фатиме приклучок во некоја си таква приватизација, кога и да се случи“, истакна Станкоски.

 

 

 

 

 

 

Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа, што се однесува на текст фотографија видео без дозвола од редакцијата на ИНФО КОМПАС.

Можеби ќе ве интересира

Следете не на facebook

 

Вашата поддршка многу ни значи