Црн биланс: 41 починато лице во Македонија – во Прилеп 2 починати и 68 новозаболени

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on email
Email
Share on print
Print

Во последните 24 часа се направени 3127 тестирања, а регистрирани се 1022 нови случаи на ковид-19 во:

 

-Скопје 463

-Куманово 30

-Дебар 6

-Штип 28

-Прилеп 68

-Тетово 29

-Струга 21

-Велес 47

-Битола 48

-Охрид 28

-Кавадарци 26

-Гостивар 66

-Гевгелија 4

-Струмица 26

-Крива Паланка 7

-Радовиш 4

-Крушево 2

-Кочани 12

-Пробиштип 5

-Демир Хисар 1

-Македонски Брод 5

-Пехчево 1

-Валандово 2

-Виница 2

-Делчево 7

-Кратово 1

-Свети Николе 14

-Кичево 36

-Ресен 6

-Неготино 27

 

Починати се 41 лице, се седумнаесет пациенти од Скопје (82, 80, 69, 55, 55, 60, 69, 81, 64, 84, 78, 55, 80, 31, 98, 80 и 49г), двајца од Прилеп (56 и 71г), двајца од Велес (76 и 58г), тројца пациенти од Битола (75, 60 и 77г ), четири од Охрид (60, 74, 72 и 66г), еден пациент од Кавадарци (67г), четири од Гостивар (72, 91, 56 и 54г), тројца од Струмица (78, 63 и 70г), еден од Радовиш (67г), еден од Кочани (68г), еден од Пробиштип (85г), еден од Валандово (75г) и еден пациент од Кичево (66г). Од нив еден пациент е починат вон, останатите се починати во болнички услови.

 

Денеска Институтот за јавно здравје регистрира 680 оздравени пациенти од:

 

-Скопје 274

-Куманово 34

-Дебар 3

-Штип 29

-Прилеп 51

-Тетово 43

-Велес 37

-Битола 28

-Охрид 11

-Кавадарци 15

-Гостивар 19

-Гевгелија 6

-Струмица 19

-Крива Паланка 7

-Радовиш 3

-Крушево 4

-Кочани 15

-Пробиштип 5

-Демир Хисар 5

-Македонски Брод 1

-Пехчево 4

-Берово 5

-Валандово 6

-Виница 7

-Делчево 4

-Кратово 3

-Свети Николе 10

-Кичево 20

-Ресен 2

-Неготино 10

 

Досега во земјата се направени вкупно 329.086 тестирања на Ковид -19.

 

Вкупната бројка на ковид дијагностицирани во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 60723, бројката на оздравени пациенти е 37505, на починати е 1699, а бројот на активни случаи изнесува 21519.

 

 

 

 

 

Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа, што се однесува на текст фотографија видео без дозвола од редакцијата на ИНФО КОМПАС.

Можеби ќе ве интересира

Липо ласер и спа капсула за прв пат во Прилеп

Play Video

Следете не на facebook

 

Вашата поддршка многу ни значи