402 нови случаи на коронавирус во Прилеп за една седмица, починале 17 лица

 

Од Центарот за јавно здравје информираат дека изминатата седмица, во периодот од 24-ти до 30-ти ноември, во општина Прилеп имало 402 нови случаи на коронавирус;

 

Од последици на коронавирусот, починале 17 лица;

 

Бројот на активни случаи изнесува 1.000; 833 лица се наоѓаат на домашно лекување, 119 на болничко, а 48 се лекуваат во дневната болница; на кислородна поддршка се наоѓаат 92 пациенти;

 

Во домашна изолација и самоизолација се наоѓат 1.805 лица;

 

Вкупниот број на заразени од Ковид-19 изнесува 3.010;

 

Од почетокот на пандемијата, од коронавирус починало 131 лице.

 

 

 

 

 

 

Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа, што се однесува на текст фотографија видео без дозвола од редакцијата на ИНФО КОМПАС.

Можеби ќе ве интересира

Следете не на facebook

 

Вашата поддршка многу ни значи