Влада: Починатите од ковид-19 не мора да се погребуваат во лимен сандак

Facebook
Twitter
Email
Print

 

Владата на вчерашната седница донесе заклучок во врска со тоа како ќе се погребуваат лицата починати како последица од ковид. Имено Владата го прифатила заклучокот на Комисијата за заразни болести, според кој не е задолжително починатите да се погребуваат во затворен и залемен метален сандак.

 

По речиси 10 месеци епидемија од Корона и над 1.700 починати, како и големиот број реакции не социјалните мрежи за огромните трошоци за погребување на починатите со ковид, кои достигнуваа и до 700 евра, Владата донесе заклучок од комисијата според кој не е правно нормирано починатото лице да биде во затворен  и залемен лимен сандак.

 

 

 

 

 

 

Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа, што се однесува на текст фотографија видео без дозвола од редакцијата на ИНФО КОМПАС.

Можеби ќе ве интересира

Следете не на facebook

 

Вашата поддршка многу ни значи