Левица со саркастични амандмани: Пратениците кои работат од дома за Велиден да имаат фарбано јајце

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on email
Email
Share on print
Print

 

 

Левица со саркастични и шеговити амандмани се приклучи кон блокадите за онлајн-работа на пратеници поради ковид-19.

 

Имено, во еден од 1.400-те амандмани што ги поднела партијата Левица стои дека за Велигден пратениците кои ќе работат од дома да имаат вапцано јајце покрај себе.

 

„За време на велигденските празници, пратениците кои учествуваат во работата од далечина, пред себе задолжително да имаат велигденско јајце; пратениците кои учествуваат во работата од далечина не смеат да носат облека со обележја на моден салон (месарница, салон за педикир, за маникир…)“, стои во амандманот поднесен од пратеникот на Левица, Борислав Крмов.

 

 

Измените во деловниот законик беа поднесени од стана на претседателот на Собранието, Талат Џафери, но беа експресно блокирани од страна на сите партии на опозицијата со преку 3.000 амандмани.

 

 

 

 

 

 

Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа, што се однесува на текст фотографија видео без дозвола од редакцијата на ИНФО КОМПАС.

Можеби ќе ве интересира

Следете не на facebook

 

Вашата поддршка многу ни значи